Tenisové rakety

Se skládá z  rámu, který se dělí na držadlo, krček a hlavu a výpletu tvořeným strunami. Přírodní dřevo, ze kterého se tenisové rakety vyráběly v minulosti, bylo kvůli své váze nahrazeno moderními materiály, jako jsou různé druhy slitin, obvykle s velkou příměsí grafitu. Dříve často užívaný hliník sice vyniká nízkou cenou a bohužel také schopností bravurně přenášet otřesy.

raketa2420487584_e8ef477cb8

Další důležitou vlastností je velikost hlavy. U ní existují čtyři rozměry.

  • Midsize (< 97 sq palce / 625 cm²)
  • Midplus (98-105 sq palce / 630-675 cm²)
  • Oversize (106-115 sq palce / 680-740 cm²)
  • Super Oversize (> 116 sq palce / 750 cm²)

Obecně platí, že čím pokročilejší hráč, tím menší hlavu používá. Je to logické, protože narozdíl od začátečníka nemívá zpravidla problém zasáhnout míček a je pro něho důležitá spíše přesnost, než síla.

tennis-fun

Velmi důležitým faktorem je hmotnost. Obvykle se pohybuje v rozmezí 240 – 320 gramů. Zde platí: „Čím lehčí tenisová raketa, tím je snazší pro manipulaci“ Na druhé straně mají těžší tenisové rakety přednost ve stabilitě. Začátečník sáhne raději po lehké tenisové raketě, naopak pokročilí a závodnici zamíří do kategorie „středně těžká“ tenisová raketa.

Grip je označení pro rukojeť tenisové rakety. Jeho velikost se označuje stupnicí L0 až L5.  Protože je ale nemožné nytvořit speciální tloušťku gripu pro všechny velikosti rukou, používají se takzvané omotávky. Ty se rozdělují do dvou kategorií, základní a vrchní. Základní koupíte již na tenisové raketě a přes něj se přelepuje vrchní vrstva omotávky. Je nazbytné, aby byl úchop  pohodlný, raketa musí pohlcovat otřesy, a omotoávka by měla znamožnit proklouznutí v dlani!

Vyvážení jeho umístění je udáváno v milimetrech. Vyvážení, které je takzvaně v hlavě překračuje hodnotu 345 mm, jeho výhodou je zesílení odpalu míčku, což je ideální pro začátečníky. Vyvážení v rukojeti, tehdy jeho hodnota je menší jak 340 mm. Takováto raketa je používána pokročilými tenisty, protože umožňbuje kontrolova“ míček a jeho dopad na povrch kurtu.

Výplet je místo, kde se schovává nenápadně gigantická reklama v podobě znaku firmy, když tenisová raketa se znakem je ukazována do televizních kamer. Jeho vlastnosti jsou naprosto určující pro herní vlastnosti rakety. Více se dozvíte v sekci výplety tenisových raket.