Výplety tenisových raket

Vaše tenisová raketa nikdy nebude mít ideální vlastnosti, pokud nebude opatřena správným výpletem. Vhodně zvolený výplet dokáže tlumit vibrace, zesílit úder a zvýšit herní komfort. Proto se také kvalitní rakety zpravidla prodávají nevypletené – každý hráč si může raketu nechat vyplést přesně pro své individuální potřeby.

Nejstarším materiálem pro výrobu výpletů jsou hovězí střeva. Tato technologie nebyla dosud ničím překonána. Vyznačuje se skvělou pevností a elasticitou a bohužel také astronomickou cenou. V posledních dvaceti letech však nastal obrovský skok i v kvalitě syntetických výpetů. Mezi nejčastější používané materiály patří kevlar a polyester.

Kevlarová vlákna jsou velmi tuhá. Proto bývají obvykle kombinována  s nylonem a vznikají tak kevlarové hybridy. Bohužel ale i tyto struny poskytují minimum zesílení a komfortu. Jsou naprosto nevhodné pro začátečníky a pokud je chce použít pokročilý, musíme doporučit povolit o 10% vypnutí strun a tak kompenzovat tuhost kevlarového vlákna.

Polyesterová vlákna – vynikají dlouhou životností, ale kvůli malému zesílení se nehodí pro začátečníka a rekreačního hráče. V dnešní době se objevují i kombinace polyesteru s nylonem, příp. přírodním střívkem. Tyto kombinace jsou velmi dobré, protože poskytují odolnost polyesteru a cit nylonu.

Typy výpletu
Stejně jako u ostatního tenisového vybavení, i u výpletů různí výrobci používají různé kategorie výpletů. Obecně lze říci, že existují výplety:

se silou – míč udeří do strun a ty absorbují jeho energii. Výplet bývá z razantních strun je proto schopen absorbovat energii dopadu míče a maximum této energie vrátit nazpět.
kontrolu –Tyto struny umožňují zvýšenou kontrolu míče za účelem jeho přesného umísťování s maximálním citem. Vhodné pro hráče s velkou vlastní silou.
trvanlivé – odolné vůči tření.  To je totiž hlavní příčinou praskání strun. Jak se struny o sebe třou při pohybu vpřed a vzad, mohou se naříznout. Když se zářezy příliš prohloubí, struna praskne.
pro ochranu paže – Mimořádně měkké struny optimálně tlumí vibrace způsobené dopadem míče, což zaručuje pohodlí a bezpečnou ochranu před tzv tenisovým loktem.
pro lepší rotaci

Vypnutí strun
Po výběru výpletu je dalším krokem jeho napnutí. Obecně platí, že měkčí výplet umožňuje zesílení, tvrdší výplet kontrolu míče. I když už hráč nepotřebuje tolik zesílení, ale více se orientuje na kontrolu, tím, že zvolí tvrdší výplet, se ke kontrole nedostane. Začátečníkům tedy měkčí výplet, zkušeným hráčům tvrdší výplet.

Každá raketa má doporučené pnutí. Pokud nemá hráč specifické přání, měl by si nechat vypnout výplet na prostřední hodnotutohoto doporučovaného pnutí.

vypletstroj

Životnost a výdrž výpletu a kdy je správný čas přeplést raketu?

Koupíte-li si trvanlivá vlákna, zpravidla se zhorší herní vlastnosti vašeho výpletu. Odolný výplet je méně elastický a méně pružný, než například méně odolná vlákna na bázi nylonu, které míň vydrží, ale zase poskytují výborné herní vlastnosti.

nekvalitni vyplet

Obecně  bychom měli nechat raketu přeplést, jakmile se nám výplet třepí a je viditelně poškozený nebo povolený a struny se nám po úderu posouvají. Přepleťet rovněž novou raketu, pokud se vám výplet zdá příliš tvrdý nebo naopak povolený.