Squash

Hra jménem Squash [skvoš] je pro dva hráče a nejvíce se asi podobá tenisu. Každý set má ve squashi 11 bodů a vítěz musí soupeře porazit s minimálním rozdílem 2 bodů. Cílem je soupeře v rámci pravidel donutit udělat chybu. A to tak, že soupeře uběháme a nebo přestřílíme. Podrobná squash pravidla zde ale probírat nebudeme.
Squash se hraje na kurtu o délce 9,75m a šířce 6,40m. Kurt je obehnán stěnami. Na přední stěně je vyznačená čára pro síť (ve výšce 48cm) a čára pro podání. Zadní stěna bývá skleněná a tudíž průhledná. Lepší představu o kurtu si můžete udělat z následujícího obrázku.

squash-kurt

Raketa na squash

Hraje se s raketou, která je větší a těžší než raketa pro badminton, ale zase menší a lehčí než raketa na tenis. Squashové rakety jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku, grafitu, titanu nebo fibreglassu. Pro výplet slouží silon. Pokud kupujeme novou raketu, tak bychom si ji měli určitě vyzkoušet a to nejlépe na kurtu. Každému totiž vyhovuje jiná váha rakety, pružnost, velikost hlavy a vyvážení. Více se dozvíte v sekci jak vybrat raketu na squash.

raketa na squash

Uvedeme zde také pár tipů pro nákup:

Míč na squash

Míč na squash je většinou černé barvy a uvnitř dutý. Existují různé druhy tvrdosti míčků, díky čemuž je také různá rychlost odrazu. Míčky se rozlišují barvou a počtem teček na míčku. Řazeno od nejrychlejších míčků (nejvhodnějších pro začátečníky) to jsou: modrá, červená, žlutá a poslední nejpomalejší je míček s dvěma žlutými tečkami. Každý míček se musí před samotnou hrou zahřát, protože jedině tak bude mít optimální odrazové vlastnosti. Můžeme jej zahřát přímými ranami o přední stěnu nebo se postavíme k jedné boční stěně, o kterou míček zahřejeme šikmými ranami o stěnu a zem. Nemůžeme také počítat, že nám míček vydrží věčně. Je dobré jej za čas vyměnit za nový, protože každý squashový míč se časem ohrává a jeho povrch již nebude mít požadované vlastnosti. Často pak sklouzává po stěnách a jeho odraz není ideální.

míč na squash

Kupte si kvalitní míčky na squash!

Obuv na squash

Pro squash je důležitá také správná obuv. Dobře nám poslouží klasické sálové boty se světlou podrážkou, která nedělá šmouhy. Vybrat správné squash boty však není jen tak. Výběre proto věnujte dostatek času, protože není nic nepříjemnějšího než při hře cítit rozedřenou kůži a tvořící se puchýře. Příkladem nám můžou být boty na squash. Squashová obuv se dá pořídit velmi levně na Sportega.