Jak vybrat raketu na tenis

Tenisová raketa je základní náčiní každého tenisty. Na českém trhu existuje více než 1000 modelů raket a je téměř nemožné sestavit nějaký unierzální návod pro výběr tenisové rakety.

Při hledání je třeba zaměřit se na několik základních vlastností:

velikost hlavy:

Dá se říci, že čím větší hlava, tím menší možnost pootočení rakety v ruce, silnější úder větší plocha pro správné zasažení míčku. Existují 4 velikosti:

  • Midsize (< 97 sq palce / 625 cm²)
  • Midplus (98-105 sq palce / 630-675 cm²)
  • Oversize (106-115 sq palce / 680-740 cm²)
  • Super Oversize (> 116 sq palce / 750 cm²)

Hmotnost rakety:

Váha raket se pohybuje od 240 g do 320 g. Lehká raketa zvyšuje manévrovatelnost, těžší raketa bývá stabilnější.

Rukojeť (grip) rakety:
Grip je osmiboký hranol o obvodu 12 až 14 cm. Jeho tlouštka je označována L0 až L5 a při výběru rakety volíme šířku rukojeti dle rozměru naší ruky. Dá se říci, že velikosti L0 a L1 jsou dětské rakety; L2 juniorské a pro ženy s menší rukou. L3 jsou vhodné pro většinu žen a pro muže s menší rukou; L4poslouží většině mužů, případně ženám obdařeným větší rukou. L5 je vhodný pro větší mužskou ruku. Při výběru gripu však funguje jednoduché pravidlo: Velikost gripu lze zvýšit, ale nelze  snížit. Pokud tedy váháte, případně jste na rozmezí hodnot – volte menší grip a přidejte na něj omotávku.

Vyvážení rakety:

Tento parametr je zásadní pro herní vlastnosti rakety. Je-li raketa vyvážena do hlavy, zesílí se váš úder, zesílení do ruky usnadní směrování míčku.

Při samotném výběru rakety je nutno si upřímně přiznat své zkušenosti a schopnosti. Následně se lze zařadit do jedné z následujícíh kategorií:

Začátečník

Kdo to je a čím se vyznačuje: Začátečník je člověk, který doposud tenis nehrál. Nemá rychlé reakce, netuší jak docílit správného úderu a snadno se unaví.

Jakou má mít raketu: Pro začátečníka se hodí lehká raketa. Hráče neunaví a on se vyhne zdravotním problémům jako přetížení zápěstí nebo tenisový loket. Správná začátečnická raketa by měla mít větší hlavu tzn. (oversize nebo superoversize) a ideálně by měla být vyvážena do rukojeti nebo na střed. Hráč si tak zvýší šanci na odpálení míčku.

tennis-fun

Pokročilý hráč:

Kdo to je a čím se vyznačuje: Pokročilý hráč je člověk, který již nějakou dobu tenis hraje. Získal již určitou fyzickou kondici, takže se méně snadno unaví a zároveň si vypracovává techniku – potřebuje vyvážený poměr mezi silovou a technickou hrou.

Jakou má mít raketu: Oproti začátečníkovi je jeho raketa těžší, protože ta lépe tlumí vibrace, je stabilnější a údernější. Hlava je v ideálním případě velikosti midplus a vyvážení na střed nebo lehce do hlavy.

MensTennisA030108_CER

Závodník:

Kdo to je a čím se vyznačuje: Závodník je zkušený hráč, který má zvládnutou techniku zesílení a kontroly míče a postupně si vytváří osobitý styl hry. Potřebuje raketu, která nebude silová,protože s takovou by jeho míčky končily mimo hřiště.

Jakou má mít raketu: Většina závodníků používá středně těžkou až těžkou raketu s malou hlavou (midsize, maximálně midplus). Volba vyvážení je individuální, protože závisí na konkrétní technice hry. Pro hru na síti, kdy je důležitá dobrá manévrovatelnost je dobré vybrat raketu vyváženou na střed. Pro hru od základní lainy naopak do hlavy. Tato varianta zlepší stabilitu a pocit pevného držení.

1337917183_eb8556879b

Více o výběru tenisových raket najdete na webových stránkách e-shopu Sportega. Zjistětě si, jak vybrat tenisové rakety a nakupte je na jednom místě.