Rakety na badminton

Badmintonová raketa se skládá z konstrukce, držadla a výpletu. Rakety většinou váží  80 -  120 gramů a jsou vyráběny z mnoha různých materiálů od uhlíkových kompozitů až po ocel. Klasické dřevěné rámy raket tak byly vytlačeny odolnějšími kovovými díky neustálému vývoji v technologiích materiálů. V současnosti existuje pestrá nabídka raket různých typů vhodných pro všechny hráče. Klasická oválná hlava rakety je stále dostupná, avšak asymetrické tvary hlav se stále častěji objevují u nových raket.

badmintonova_raketa

Nyní si popíšeme jednotlivé technické parametry badmintonových raket.

Hmotnost rakety

Hmotnost badmintonových raket se na současném trhu pohybuje v rozmezí 80 – 120 gramů. Kvalitní rakety dnes váží mezi 85-100 gramy, naopak těžší rakety s váhou 120 gramů a více, jsou převážně produkty starších technologií. Lehčí badmintonové rakety jsou ovladatelnější a umožňují rychlejší hru, proto jsou doporučovány zejména začínajícím a rekreačním hráčům. Naopak s těžšími modely hrají pokročilí a závodní hráči.

Materiál

Každá raketa na badminton je vyrobena z jiného materiálu. Při výběru raket bychom měli tento velmi důležitý parametr sledovat, neboť ovlivňuje následující vlastnosti rakety – hmotnost, pružnost, tuhost, účinnost přenosu energie z rakety na míček či odolnost vůči poškození. Dřevěné rámy raket se již v současnosti nevyrábí, naopak mezi nejpoužívanější materiály můžeme zařadit – ocel, hliník, grafit, titan a jiné.

Grafit

Badmintonové rakety vyráběné s příměsí grafitu patří mezi jedny z nejkvalitnějších. K dosažení ještě lepších vlastností se grafit obohacuje o titanová vlákna, která zvyšují pevnost rámu.  Rakety založené na bázi grafitu vřele doporučujeme ke koupi!

Ocel

Rakety vyrobené z oceli jsou špatně ovladatelné a během hry se často deformují. V dnešní době jsou častěji nahrazovány novými materiály, proto se s ocelovým rámem můžete setkat pouze u levných raket a setů, které ke koupi nedoporučujeme.

Hliník

Je to nejméně nákladný materiál, který často bývá obohacen o příměs dalšího kovu. Hliník byl používán v minulosti pro zvýšení pevnosti rámu. Nevýhodou rámů s příměsí hliníku byla deformace rakety během hry. Proto se v současnosti omezeně používá jako hlavní příměs materiálů.

Více o technických parametrech badmintonových raket se dočtete zde – Technické parametry rakety.

Doporučené rakety

Victor Ripple Power 22 LTD ´13

Victor Ripple Power 22 LTD ´13